• PSYCHOLOG

mgr Elżbieta Mikulska

środa:   08:30 - 12:30
      piątek:   08:00 - 15:00

Konsultacje dla rodziców odbywają się po uprzednim kontakcie poprzez dziennik elektroniczny.

• 10 września Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

• 10.09.2022 19:19
      • "W Polsce więcej osób ginie w wyniku samobójstw, niż w wypadkach samochodowych."
      • "W Polsce więcej osób ginie w wyniku samobójstw, niż w wypadkach samochodowych. Co 10 lat z mapy naszego kraju znika jedno miasto zbliżonej wielkości do Ełku czy Bełchatowa. Na każdą 28-osobową klasę przypada średnio dwóch uczniów po próbie samobójczej. Każde samobójstwo i próba samobójcza wpływa nawet na 20 osób z najbliższego otoczenia. Żałoba przeżywana w wyniku śmierci samobójczej jest określana jako traumatyczna. Gdy dzieci podejmują próby samobójcze, ich rodzice są przerażeni, bezsilni, często nie wiedzą, gdzie udać się po pomoc. Ta tragedia dotyka także ich rówieśników z klasy, podwórka czy najbliższego otoczenia. Dzieci potrzebują wsparcia rodziców oraz opiekunów, zwłaszcza w momentach, kiedy przychodzą pierwsze problemy i kryzysy. Nie powinny wtedy zostawać z nimi same. Dziecko czy nastolatek nie ma jeszcze narzędzi potrzebnych do radzenia sobie w trudnych chwilach, potrzebuje czasu, aby je zdobyć. To my, dorośli, powinniśmy pełnić tę rolę, być stabilnym wsparciem i empatycznym słuchaczem, który przeprowadzi dziecko przez trudny okres dorastania."

🛟 źródło: https://zwjr.pl/

Strona Życie warte jest rozmowy oferuje szeroki wachlarz wsparcia m.in. bezpłatne konsultacje dla szkół oraz rodziców.