• PEDAGOG SPECJALNY

- MASZ KŁOPOTY I CHCESZ O NICH POROZMAWIAĆ

- NIE POTRAFISZ POROZUMIEĆ SIĘ Z RÓWIEŚNIKAMI

- CHCESZ POCHWALIĆ SIĘ SWOIMI SUKCESAMI, OCENAMI

TO WŁAŚNIE NA CIEBIE CZEKAM - ZAPRASZAM!!!!

• BLIŻEJ SIEBIE - DALEJ OD NARKOTYKÓW

• 26.10.2020 17:15
      • BLIŻEJ SIEBIE - DALEJ OD NARKOTYKÓW
      • Być rodzicami nastolatka nie jest łatwo. Jeżeli jednak rozumie się i pamięta, że okres dorastania jest tak samo trudny dla rodziców, jak i dla dziecka- to połowa sukcesu.
        Większośc rodzicow najbardziej boi się się okresu, kiedy dziecko zaczyna dorastać, zaczyna wymykać sie spod kontroli, buntuje się, poszukuje nowych doświadczeń a rodzice czują się bezradni, w dodatku mniej ważni dla dziecka niż jego rówieśnicy.
        Nie ma prostych i skutecznych recept na to, jak całkowicie i skutecznie uchronić dziecko przed narkotykami, ale jedno jest pewne: im lepszy mamy kontakt z dzieckiem, tym łatwiej ustrzeżemy je przed narkotykami.
        Wszyscy chcemy być dobrymi rodzicami i na ogól nie szczędzimy wysiłku, aby nasze dzieci były szczęśliwe. Staramy się, chcemy dla dziecka jak najlepiej, a mimo to zdarz się, że spotykają nas rozczarowania, a dziecko sprawia kłopoty.
        Ten krótki poradnik jest adresowany do wszystkich rodziców. Być może porady tu zawarte, dla wielu osob są oczywiste, ale być może dla niektórych okażą się pomocne i zwrócą ich uwagę, że rodzice mają decydujący wpływ na to czy dziecko sięgnie po narkotyki.
        Nie ma prostych i skutecznych recept na to, jak całkowicie uchronić dziecko przed narkotykami, ale jedno jest pewne:im lepszy mamy kontakt z dzieckiem, tym łatwiej ustrzeżemy je przed narkotykami.
        Rozmowa jest podstawą do dobrych kontaktów z dzieckiem, bo pozwala lepiej poznać jego świat, oczekiwania, marzenia ale te różnorodne problemy. Nie bójmy się porozmawiać także na trudne tematy. Wiedza o narkotykach pomaga przełamać opory przed rozmową z dzieckiem na ten trudny temat.Im więcej wiemy na temat narkotyków, tym łatwiej przekonamy dziecko o ich szkodliwości. Używajmy rzeczowych argumentów.

Co warto wiedzieć i robić aby chronić dziecko przed narkotykami:
        - znać prawa rządzące rozwojem dziecka,
        - wiedzieć jak budować dobry kontakt z dzieckiem,
        - znać powody, dla których młodzi sięgają po narkotyki,
        - być konsekwentnym w przestrzeganiu zasad,
        - mieć rzetelną wiedzę na temat narkotyków.

SYGNAŁY OSTRZEGAWCZE

Sygnały ostrzegawcze mogą wskazywać na zażywanie substancji psychoaktywnych:
        - pojawienie się nowych przedmiotów i produktów mogących służyć do przyjmowania substancji psychoaktywnych np. fifki, zapalniczki, łyżeczki, bibułki, okopcone kawałki folii aluminiowej,igły i strzykawki,waciki, paczuszki w foliowych opakowaniach,kleje, tabletki, proszek, sproszkowane zioła, bryłki itp.
        Zmiany psychiczne oraz dotychczasowych zachowań i zwyczajów:
        - stany nietrzeźwości,
        - utrata dotychczasowych zainteresowań,
        - zaburzenia snu, wahania nastroju ( płaczliwość, drażliwość),
        - zmienna mowa ( zamazana, powolna lub przyspieszona),
        - trudności w koncentracji uwagi,
        - zachowania i reakcje nieadekwatne do sytuacji,
        - chwiejny i powolny chód, lub pobudzenie ruchowe,
        - zastyganie w nienaturalnych pozycjach,
        - gorsze wyniki w nauce,
        - wagarowanie,
        - zmiana dotychczasowych znajomych, poszukiwanie nowych grup i aktywności,
        - rozluźnienie więzi z rodziną,
        - zakłocanie porządku publicznego.

Zmiany w wyglądzie:
        - sprawianie osoby chorej np.kaszlącej, przeziębionej,
        - zmęczenie,
        - wychudzenie,
        - zmiany skórne,miejsca po wkuciach, ślady, zadrapania,
        - szkliste oczy,
        źrenice, zwężone, rozszerzone, nieruchome,
        - słodki czy rozpuszczalników zapach z ust.

Źródło: Profilaktyka w Rodzinie w ramach programu,,BLIŻEJ SIEBIE,DALEJ OD NARKOTYKÓW''
        http;//www.kbpn.gov.pl/portal? id=112271