• PEDAGOG SPECJALNY

    • Dorota Kamela

       

      Wtorek 12:00 - 16:00

      Środa 13:00 - 16:00

      Czwartek 8:00 - 16:00

      MIŁA UCZENNICO!!!

      MIŁY UCZNIU !!!

      JEŚLI:

       - CHCESZ POROZMAWIAĆ O WAŻNYCH DLA CIEBIE SPRAWACH

      - POTRZEBUJESZ POMOCY I WSPARCIA

      - JEST CI SMUTNO

      - CZUJESZ SIĘ SAMOTNY

      - CHCESZ MIEĆ LEPSZE OCENY

      - MASZ PROBLEMY W DOMU

      - CHCESZ ZOSTAĆ WYSŁUCHANY

      - MASZ KŁOPOTY I CHCESZ O NICH POROZMAWIAĆ

      - NIE POTRAFISZ POROZUMIEĆ SIĘ Z RÓWIEŚNIKAMI

      - CHCESZ POCHWALIĆ SIĘ SWOIMI SUKCESAMI, OCENAMI

       TO WŁAŚNIE NA CIEBIE CZEKAM - ZAPRASZAM!!!!

      • 10 tricków jak ogarnąć szkołę

      • 16.09.2023 16:07
      • 10 tricków jak ogarnąć szkołę
      • nowy rok szkolny

        Kochani, wrzesień już w pełni, więc jak dobrze przygotować się na nowy rok szkolny?

        Niezależnie od tego, uczniem której klasy jesteś warto bardzo dobrze wykorzystać  wrzesień aby ułatwić sobie naukę. Rady które chcę Ci dzisiaj przekazać, wykorzystywałam sama, o niektórych przeczytałam lub też usłyszałam z doświadczeń innych osób. Więc co warto robić a czego nie robić szczególnie na początku roku szkolnego?

        Jeśli wolisz bardziej oglądać, niż czytać – zobacz film na YouTube, który o tym opowiada!

         

        1) Jeśli to Twój pierwszy miesiąc w nowej szkole daj się poznać nauczycielom od dobrej strony

        Pierwsze wrażenie jest niezmiernie istotne i bardzo ciężko je później zmienić, jeśli więc masz taką szansę – zadbaj o to by pierwsze wrażenie było naprawdę pozytywne. Uważaj i słuchaj na lekcjach, a może nawet uda Ci się zabrać głos? Z reguły nauczyciele lubią osoby, które są aktywne i oczywiście mówią na temat. Wierz mi, nauczycielowi również lepiej prowadzi się zajęcia jeśli ma kontakt z klasą albo chociaż jedna albo kilka osób aktywnie go słucha. A po co zabiegać o to, żeby nauczyciel Cię polubił? Chyba nie muszę tego tłumaczyć – nauczyciel to też człowiek i chętnie przystanie na Twoją prośbę lub czasami przymknie oko, jeśli będzie wiedział, że np. nieodrobienie zadania to tylko wypadek przy pracy a nie notoryczne lenistwo:)

        2) Ustal sobie plan z jakich przedmiotów zależy Ci na dobrych ocenach

        Czy chcesz mieć same 5 i 6 bo zależy Ci na stypendium naukowym? A może wolisz się skupić na jakimś jednym albo dwóch przedmiotach, bo chcesz iść na olimpiadę i zostać laureatem? Warto skupić się na tych przedmiotach, na których najbardziej Ci zależy i to im poświęcać najwięcej uwagi. Oczywiście reszta też nie jest bez znaczenia, ale skoro na Twoją przyszłość największy wpływ będzie miał np. język obcy – bo powiedzmy, że chcesz wyjechać na studia za granicę – to właśnie jemu warto byłoby poświęcać najwięcej uwagi

        3) Nowy rok szkolny – najlepszy moment na zebranie dobrych ocen

        Zdradzę Ci pewien trik, który stosowałam w szkole. Jeśli z jakiegoś przedmiotu nauczyciel co lekcję pytał kogoś przy tablicy, często na początku roku szkolnego, kiedy jeszcze nie było dużo materiału do nauki, uczyłam się kilku stron i zgłaszałam się sama do odpowiedzi. Dzięki temu można powiedzieć, że miałam spokój na kolejne tygodnie i nie stresowałam się, że nauczyciel mnie zapyta – bo musiał najpierw zapytać wszystkie inne osoby z klasy. Przemyśl, czy nie lepiej opanować jakiś materiał raz i zgłosić się samemu do odpowiedzi, niż przygotowywać się z lekcji na lekcję i stresować się czy to właśnie ja będę dzisiaj pytany? Jeśli jakiś Twój nauczyciel ma podobną metodę sprawdzania wiedzy – zachęcam Cię do wypróbowania;) co nie znaczy oczywiście, że na kolejne lekcje masz przychodzić nieprzygotowany, ale stres będzie nieporównanie mniejszy wiedząc, że prawdopodobnie nie będziesz wzięty do odpowiedzi.

        4) Słuchaj na lekcjach – dzięki temu mniej czasu będziesz musiał poświęcić na naukę w domu!

        Notuj, spróbuj jak najwięcej wynieść z lekcji – nie marnuj tych kilku godzin każdego dnia na jakieś niepotrzebne rzeczy! A może nawet uda Ci się w szkole albo w drodze do szkoły np. w autobusie zrobić zadanie domowe na kolejny dzień? Pamiętaj, że im więcej rzeczy zrobisz w szkole tym więcej czasu będziesz miał na rzeczy które lubisz! A skoro i tak musisz przesiedzieć w ławce tyle czasu, czy nie warto byłoby już jakoś mądrze spożytkować ten czas?

        5) Notuj wszystkie terminy sprawdzianów, większych prac domowych

        Możesz nosić ze sobą specjalny kalendarzyk albo co może bardziej na czasie – zapisuj wszystko w kalendarzu w telefonie. Możesz nawet ustawić sobie przypomnienie na kilka dni przed sprawdzianem, żeby o nim nie zapomnieć. Dzięki temu, nic Cię nie zaskoczy!

        6) Nadrabiaj od razu zaległości

        Jeśli nie było Cię w szkole z powodu wyjazdu, choroby, czegokolwiek, staraj się jak najszybciej to tylko możliwe nadrobić zaległy materiał. Ma to szczególne znaczenie przy takich przedmiotach, w których nie zrozumiesz kolejnego tematu bez nabycia umiejętności z poprzedniej lekcji – a takim przedmiotem jest niestety matematyka. Jeśli podczas Twojej nieobecności klasa przerabiała potęgi i tego nie nadrobisz, nie poradzisz sobie z pierwiastkami itd.  Myślę, że wiesz o czym mówię. A kiedy zaległości się spiętrzą możesz nawet stracić chęć do nauki, bo nie będziesz rozumiał co dzieje się na lekcji. Więc jak najszybciej opanuj zaległy materiał. Jeśli niewiele rozumiesz z notatek, może pomoże Ci ktoś z klasy.

        7) Zaprzyjaźnij się z innymi osobami z klasy i dzielcie się notatkami

        Sam dużo dawaj innym, a to zawsze do Ciebie wróci – bądź uśmiechnięty! Czy lubisz pomagać innym? Jeśli tak to świetnie, bo pamiętaj że to zawsze powróci jeszcze bardziej zwielokrotnione! Kogoś nie było na lekcjach? Wyślij mu zdjęcie materiału. Ktoś nie rozumie czegoś, z czym Ty nie masz problemu?  Pomóż mu to zrozumieć, a innym razem ktoś pomoże również Tobie! Znalazłeś fajny materiał, który tłumaczy jakieś zagadnienie chociażby z matematyki? Wrzuć link na grupę klasową! Niech inne osoby też z tego skorzystają! Dziel się!

        8) Czy ten rok szkolny oznacza dla Ciebie jakiś egzamin? Zaplanuj jak się do niego przygotujesz!

        Im szybciej zaczniesz, tym masz większą szansę na świetny wynik! 

        9) Pamiętaj,  że nauka to nie wszystko!

        Czy masz jakieś swoje hobby? Czy masz jakieś twórcze zajęcie, przy którym nie wiesz kiedy upływa Ci czas? Pasja to wspaniała rzecz – pozwoli Ci się zrelaksować po męczącym dniu szkoły – warto ją w sobie znaleźć a kto wie, może udałoby Ci się w przyszłości ze swojej pasji, z tego co uwielbiasz robić uczynić swój zawód? Pomyśl o tym!

        10) I najważniejsze – pozytywne nastawienie na cały rok szkolny!

        Mimo tego, że nikt tak naprawdę nie wie co czeka nas w tym roku szkolnym, bądź pozytywnie nastawiony każdego dnia. Jeśli masz jakieś problemy, spróbuj zostawić je w domu, a do szkoły iść z uśmiechem na ustach. Z takim pozytywnym nastawieniem, rok szkolny będzie na pewno znacznie przyjemniejszy.

        Więc, cóż  10 rada już za nami  – pozostało mi życzyć Ci rewelacyjnego roku szkolnego!

        A Tobie, która rada spodobała się najbardziej?:)

        Źródło: https://skutecznekorepetycje.com/nowy-rok-szkolny-jak-ogarnac-szkole-10-super-trickow/

      • Wróć do listy artykułów