• SOS Dziecięcy Telefon Zaufania

      • Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka Ogólnopolska Infolinia dla Dzieci i Młodzieży oraz Ich Opiekunów POMAGAMY~zmiany od 1 listopada 2021 roku

      • Ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów POMAGAMY (800 800 605) od 1 listopada 2021 roku zastąpiona będzie telefonem zaufania Rzecznika Praw Dziecka.

        Nowy bezpłatny numer, pod którym dzieci i młodzież będą mogły otrzymać wsparcie psychologiczne, to: 800 12 12 12. Telefon i czat internetowy będą czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. 

       Czat nie wymaga logowania oraz instalowania żadnej aplikacji. Połączenia telefonicznie nadal pozostaną bezpłatne, a rozmówcy będą mieli zapewnioną dyskrecję i anonimowość.

       Więcej informacji: Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – Rzecznik Praw Dziecka (brpd.gov.pl)

        

        

     • Święto Bibliotek Szkolnych

     • Miesiąc Bibliotek Szkolnych w naszej szkole to czas, kiedy staramy się pokazać ,,pełne oblicze’’ biblioteki poprzez realizację ciekawych apeli.

      W tym roku na specjalne zaproszenie odwiedziły naszą szkołę p. Karolina Wieczorek - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mińsku Mazowieckim wraz z paniami z działu dziecięcego Miejskiej Biblioteki. Pani dyrektor w bardzo ciekawy sposób przedstawiła nam ofertę mińskiej Biblioteki Publicznej.

      Na koniec spotkania był quiz oraz nagrody wręczane przez logo biblioteki - misia pandę.

      Mamy nadzieję, że po tym spotkaniu zwiększy się zainteresowanie czytaniem wśród uczniów. Tego sobie, innym nauczycielom i bibliotekarzom życzymy.

      Składamy też podziękowania niezawodnej p. Magdzie Gorczycy za pomoc w przygotowaniu dekoracji.

                                                                                                     Organizatorzy: Elżbieta Raszkowska, Dorota Kamela

    • Dzień Języków Obcych
     • Dzień Języków Obcych

     • Europejski Dzień Języków Obcych jest obchodzony corocznie 26 września. W naszej szkole obchody tego święta trwały blisko tygodnie! W pierwszym tygodniu uczniowie mieli możliwość poznania flag, języków oraz zabytków z różnych państw dzięki interaktywnym zadaniom rozmieszczonym w różnych miejscach szkoły w postać kodów QR. Samodzielni w tej sferze uczniowie zostali nagrodzeni oceną za aktywność z języka angielskiego oraz pochwałą wpisaną do dziennika. Brawo dla Was! 

      W kolejnym tygodniu odbyło się losowanie państw dla każdej klasy. Klasy I-III przygotowały piękne gazetki na temat Hiszpani, Włoch i Szkocji; klasa IV wylosowała Rosję, V- Niemcy, VI- Anglię, VII- Grecję, VIII- Francję. Uczniowie mieli za zadanie zaprezentowanie wylosowanego państwa w dowolny sposób, ale ich pomysłowość, oryginalność oraz zaangażowanie przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Mieliśmy okazję zobaczyć rosyjskiego kazaczoka, greckie sirtaki (potocznie nazywane zorbą), mogliśmy spotkać królową brytyjską Elżbietę II oraz Marię Antoninę, poznać ciekawostki na temat państw oraz zasmakować w potrawach takich jak French fries, schnitzel, солянка, greckie gołąbki w liściach winogron Dolmages, bagietki i francuskie sery, niemieckie Würste 

      Niezależna komisja oceniała klasy i ich burzliwe obrady jeszcze się nie zakończyły. Wszyscy oczekujemy na ostateczny werdykt, która z klas zasługuje na wyróżnienie w konkursie na najlepszą prezentację.  

      Bardzo dziękuję za pomoc w zorganizowaniu tego święta. Drodzy uczniowie- byliście ŚWIETNI!!! Dziękuję również paniom wychowawczyniom, które nadzorowały pracę swojej klasy oraz rodzicom, którzy jak zawsze, byli niewymownie pomocni!!! Dziękuję serdecznie! Dzięki takim dniom jak szkolne obchody Dnia Języków Obcych można realnie poczuć jaką moc ma wspólna praca,  

      Katarzyna Skrzyńska 

      Koordynator Dnia Języków Obcych  

    • 14 października DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
     • 14 października DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

     • Dnia 14 października o godzinie 10:00 odbędzie się Apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej, podczas którego pierwszoklasiści złożą uroczyste ślubowanie. Wszyscy uczniowie i nauczyciele, przyjmą oficjalnie do grona uczniów naszej szkoły „pierwszaki”. Pokażmy, że tworzymy jedną społeczność, że jesteśmy dla siebie ważni.

      Po uroczystości uczniowie klas 4-8 wraz z wychowawcami i nauczycielami udadzą się do sal lekcyjnych by wspólnie porozmawiać o szkole. Chcemy wsłuchać się w głos uczniów i poznać ich potrzeby dotyczące szkoły. Jak chcą, żeby wyglądała? Jakiej szkoły chcą rodzice? Jakiej szkoły, jakich absolwentów potrzebuje nasz kraj? Jacy my chcemy być? Zebrane informacje udostępnimy na naszej stronie internetowej.
     • Kosmiczne Planetarium w naszej szkole i spotkanie z człowiekiem nauki - dr fizyki Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w Siedlcach.

     • W dniu 30 września 2021r. naszą szkołę odwiedził dr fizyki, matematyki i informatyki stosowanej Pan Marek Siłuszyk, który na codzień pracuje ze starszą młodzieżą na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym w Siedlcach. Przygotował wykłady i spotkania z fizyką nawet dla najmłodszych uczniów. W ciekawy sposób opowiadał o Kosmosie, ciałach niebieskich i galaktykach. Przywiózł ze sobą imitację statku kosmicznego, by uczniowie mogli poczuć się jak podczas lotów kosmicznych. 


     • Zmieniamy się na plus - lekcja biologii i chemii w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie.

     • W dniu 4 października 2021 r. uczniowie klasy 7 i 8 wraz z opiekunami: Panią Hanną Jackiewicz i Panią Hanną Biedruna-Kudź uczestniczyli w plenerowych zajęciach na terenie ogrodu botanicznego i poszukiwali oznak jesieni. Pod okiem przewodnika nasi uczniowie poznali najciekawsze okazy roślinne. Uczniowie zapoznawali się z florą znaną i nieznaną, zagrożonymi lub wymarłymi gatunkami roślin, roślinnością górską i roślinością tropikalną.

      Ponadto poznali wpływ odczynu gleby na rośliny oraz sposoby zakwaszania i odkwaszania gleby pod uprawy. Pogoda dopisała i uczniowie spędzili kilka godzin na powietrzu, podziwiając barwy i oznaki jesiennej odsłony ogrodu warszawskiego. Po pracowicie spędzonym czasie zajęć, wszyscy doskonale się bawili na ognisku w Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie, gdzie oprócz kiełbasek uczniowie kosztowali owoców zbieranych jesienią. Całą podróż oraz ognisko młodzież umilała nam piosenkami różnych kategorii. Czas upłynął szybciutko. Kolejny wyjazd się udał. Młodzież otrzymała zadania, które może wykonać na dodatkowe oceny z aktywności szkolnej. Życzymy samych szóstek :) 

    • Dzień Papieski 2021 - konkurs
     • Dzień Papieski 2021 - konkurs

     • Dzień Papieski to święto obchodzone w niedzielę przed 16 października dla uhonorowania Jana Pawła II. Data święta jest nieprzypadkowa – 16 października to dzień wyboru Karola Wojtyły na Głowę Kościoła. W ten sposób chciano podziękować papieżowi za jego poświęcenie, oddanie i miłość.

      Dzień Papieski powstał w 2001 roku z inicjatywy Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Każdego roku Dzień Papieski ma inną tematykę, jednak ich zakres jest niezmienny i dotyczy kwestii intelektualnych (organizowane są spotkania poświęcone nauczaniu Jana Pawła II), duchowych, czyli modlitw w intencji Ojca Świętego, artystycznych (wydarzenia kulturalne) oraz charytatywnych (zbierane są środki na stypendia dla uzdolnionych dzieci pochodzących z niezamożnych rodzin).

      Dzień Papieski jest także okazją do wspomnienia postaci Jana Pawła II oraz refleksji nad jego przesłaniami, które nigdy nie tracą na ważności. Szczególnym odznaczeniem papieża-Polaka jest ustanowiony w 2005 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Dzień Papieża Jana Pawła II  obchodzony 16 października.

       

      W naszej szkole uczcimy pamięć Wielkiego Rodaka w następujący sposób:

      - konkurs plastyczny dla uczniów z klasy 1 i 2 na temat „Pasje, zabawy małego Karola Wojtyły”  - praca ma być wykonana samodzielnie, dowolną techniką na kartce z bloku A4, podpisana na odwrocie (imię, nazwisko, klasa); prace należy dostarczyć  do p. I. Nowak lub p. K. Skrzyńskiej do 14 października 2021 r.

      - interaktywny konkurs wiedzy o Karolu Wojtyle – Janie Pawle II dla uczniów klasy 3 i 4, który odbędzie się dnia 19 października 2021 r.

      - cyfrowy konkurs umiejętności i wiedzy polegający na wykonaniu mapy myślowej/metaplanu (np. w programie coggle.it),  w którym zawarte będą najważniejsze wydarzenia z życia Karola Wojtyły – Jana Pawła II na tle historii Polski i świata w następującym porządku:

      Klasa 5 – czasy szkolne i młodość

      Klasa 6 – kapłaństwo - od 1 XI 1946 r. do 16 X 1978 r.

      Klasa 7 – okres pontyfikatu - od 16 X 1978 r. do 1990 r.

      Klasa 8 – okres pontyfikatu - od 1991 do 2  IV 2005 r.

      Prace można przesyłać na e-mail: i.nowak@sphuta.edu.pl lub k.skrzynska@sphuta.edu.pl bądź dostarczyć na nośniku do pani Ireny Nowak lub pani Katarzyny  Skrzyńskiej do 14 października 2021 r.

      Na wszystkich uczestników, którzy spełnią wymagane kryteria czekają nagrody!

      Pamiętajcie, jak powiedział papież, „nie lękajcie się” wyzwań, pracy i pokonywania własnych słabości.

     • Wizyta w schronisku

     • Uczniowie ze szkolnego koła wolontariatu razem z opiekunami panią Elżbietą Raszkowską i panią Dorotą Kamelą pojechali do schroniska dla zwierząt w celu przekazania karmy dla psów i kotów.

      Gdy dotarlismy na miejsce wszyscy od razu posmutnieli na widok tych biednych i wygłodniałych psów. Kiedy juz przekazalismy karmę pracownikowi schroniska, on opowiedział nam kilka historii o schronisku. Wszyscy uczestnicy postanowili co jakiś czas pomóc tym zwierzakom.

      Apelujemy do wszystkich POMAGAJMY naprawdę warto.

      W drodze do schroniska wolontariusze odwiedzili Zamek Królewski, gdzie wzięli udział w lekcji muzealnej ,,Z wizytą u Króla”. Lekcja była bardzo interesująca, wszystkim uczestnikom bardzo się podobała.

      Ten jedniodniowy wyjazd był bardzo udany. Uczniowie wrócili zadowoleni.

                                                                                                 Dorota Kamela