• 15 czerwca 2023 PIKNIK KLASY 3.

     • 15 czerwca 2023 PIKNIK KLASY 3.

       

      Nina gościła nas na swoim podwórku. Przestrzeń, towarzystwo, smakołyki - to wszystko sprawiło, że kilkugodzinna zabawa sprawiła wszystkim wiele radości. Dziękujemy RODZICOM za zorganizowanie tak wspaniałej imprezy. Chcemy jeszcze..........

     • Wizyta Towarzystwa Pamięci 7 Pułku Ułanów Lubelskich.

     • Nowa galeria Wizyta Towarzystwa Pamięci 7 Pułku Ułanów Lubelskich. została dodana do albumu fotograficznego

      Sikorska Wioleta

      W środę 14 czerwca w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas 4-8 z przedstawicielem Towarzystwa Pamięci 7 Pułku Ułanów Lubelskich. Pan Przemysław Fedorowicz w umundurowaniu z epoki bardzo ciekawie przedstawił naszym uczniom dzieje, jak i tradycję kawalerii II Rzeczypospolitej, w tym 7 Pułku. Przekaz słowny wzbogacony został prezentacją umundurowania i broni kawaleryjskiej. Z całą pewnością było to niezwykle cenne doświadczenie, zwłaszcza dla młodych ludzi.

      Tematyka prelekcji była bliska uczniom, gdyż to właśnie przy naszej szkole 26 kwietnia 2022 roku odsłonięty został kamień z tablicą upamiętniającą Kazimierza Przekorę, Starszego Wachmistrza 7 Pułku Ułanów Lubelskich.

     • Wyjazd klasy 4 do Liwa.

     • Nowa galeria Wyjazd klasy 4 do Liwa. została dodana do albumu fotograficznego

      Irena Nowak

      W dniu 6 czerwca 2023 r. uczniowie kl. 4 wzięli udział w wycieczce do Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie, w ramach programu pn. „Kulturalna szkoła na Mazowszu”, której inicjatorem jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. Dzięki tej akcji, uczniowie za 1 zł mogli zwiedzić reprezentacyjną Salę Rycerską w barokowym dworku, Piwnice Gotyckie, Zamkową Wieżę, z której roztacza się piękny widok na malowniczą Dolinę Liwca oraz Zbrojownię, gdzie mieści się główna ekspozycja różnych gatunków broni – od czasów starożytnych, przez średniowiecze, XVII i XVIII w., czasy napoleońskie i rewolucję przemysłową, aż po burzliwe czasy I i II wojny światowej. Kolekcję uzupełnia malarstwo batalistyczne i zabytkowe, stylowe meble..

      Następnie czwartoklasiści dobrze bawili się na lekcji muzealnej: Zjawy, duchy i upiory – zamkowe legendy. Była to forma gry terenowej, podczas której uczniowie poznali legendy zamku w Liwie, szukali rozwiązania przeróżnych zagadek i łamigłówek oraz zaginionych pierścieni. Zabawa była przednia, a wspomnienia długo pozostaną w pamięci.

      Irena Nowak

     • „Gdzie można dzisiaj świętych zobaczyć?” – finał konkursu diecezjalnego

     • Nowa galeria „Gdzie można dzisiaj świętych zobaczyć?” – finał konkursu diecezjalnego została dodana do albumu fotograficznego

      Irena Nowak

      6 czerwca 2023 r. nasi uczniowie – Klaudia Miąsek i Karol Podobas z kl. 8 wzięli udział w finałowych zmaganiach konkursu diecezjalnego „Gdzie można dzisiaj świętych zobaczyć?”. Konkurs odbył się w gościnnych murach Szkoły Podstawowej im. 1 Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego w Malcanowie, gmina Wiązowna. O godzinie 10.00 przybyłych uczestników i ich opiekunów powitał Dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej ks. Mariusz Czyżewski oraz Wójt Gminy Wiązowna – Janusz Budny wraz z Dyrektor szkoły – Panią Grażyną Kilbach. Następnie uczniowie przystąpili do pisania testu konkursowego. Po upływie wyznaczonego czasu, uczniowie pojechali autokarem do kościoła Św. Wojciecha w Wiązownie, gdzie bł. Hanna Chrzanowska – jedna z postaci konkursowych – została ochrzczona. Proboszcz tej parafii – ks. Przemysław Macios opowiedział uczniom o niektórych wydarzeniach z życia błogosławionej. Po powrocie zostaliśmy poczęstowani pyszną zupką i słodkościami, po czym udaliśmy się na salę gimnastyczną na ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. To miłe spotkanie otworzył Ks. Bp. Romuald Kamiński, który w towarzystwie Wójta i Pani Dyrektor wręczył wszystkim uczestnikom nagrody. Choć Klaudia i Karol nie „stanęli na podium”, to i tak są zwycięzcami, ponieważ poznali życie i dzieło kolejnych przewodników na życiowej drodze.

     • Wycieczka na Farmę Iluzji

     • Nowa galeria Wycieczka na Farmę Iluzji została dodana do albumu fotograficznego

      Anna Woźniak

      6 czerwca 2023 r. uczniowie z klasy V szkoły podstawowej odbyli wycieczkę krajoznawczą do Mościsk koło Woli Życkiej w województwie mazowieckim. Naszym celem był Park Edukacji i Rozrywki, w którym uczniowie mogli się bawić, ale też uczyć i  eksperymentować Na Farmie Iluzji można było obejrzeć wiele niesamowitych budowli, gigantyczne zabawki oraz miejsca pełne magii. Najwięcej wrażeń wywarły na nas: Labirynt luster i Tunel zapomnienia. Wiele emocji, nawet wywołujących strach wzbudził u uczniów: Grobowiec Faraona i Zakręcony domek. Ciekawym przeżyciem było wejście do Pokoju Amesa oraz do Latającej Chaty Tajemnic. Atrakcją wycieczki było spotkanie z iluzjonistą Panem Ząbkiem, ale także szukanie wyjścia z wiklinowego labiryntu. Bawiliśmy się super! A pogoda wymarzona- sami zobaczcie!

     • Dzień Dziecka w naszej szkole.

     • Nowa galeria Dzień Dziecka w naszej szkole. została dodana do albumu fotograficznego

      Anna Wożniak, Katarzyna Skrzyńska

      Tegoroczne obchody Dnia Dziecka  zostały, przez Samorząd Uczniowski, zorganizowane na świeżym powietrzu, pod hasłem integracji,  zacieśniania  relacji , w dobrym samopoczuciu ​ fizycznym i psychicznym.  Uczniowie naszej szkoły mogli budować więzi, świetnie się bawić, po prostu ze sobą być, cały dzień spędzając na świeżym powietrzu, biorąc udział w kalamburach, spacerach, zabawach i grach integracyjnych. Zabawy przygotowali uczniowie klasy 8, którzy wspaniale sprawdzili się jako animatorzy. 

     • Poznaj Polskę - relacja z dwudniowej wycieczki

     • Sprawozdanie z dwudniowej wycieczki zrealizowanej w ramach programu  „Poznaj Polskę” 

      Nasza szkoła zakwalifikowała się do udziału w projekcie Ministerstwa Edukacji i Nauki pt.: "Poznaj Polskę". Program ma na celu umożliwienie uczniom udziału w wycieczkach rozpowszechniających wiedzę o zabytkach, kulturze i historii naszego kraju. Otrzymaliśmy dofinansowanie w kwocie 10 tys. złotych na realizację dwudniowej wycieczki do Krakowa, Wadowic i Ojcowa. Wycieczka odbyła się w dniach 25 – 26 maja 2023 roku, a jej uczestnikami byli uczniowie klas IV -VII Celem wyjazdu było poznanie miejsc związanych z historią Polski oraz patronem naszej szkoły – Karolem Wojtyłą. 

      Wyjechaliśmy 25 maja o godz. 5:00, aby o godz. 11:00 w Krakowie rozpocząć zwiedzanie wystawy w Muzeum Archeologicznym, a następnie wziąć udział w warsztatach, podczas których zainspirowani obejrzanymi zabytkami, rysowaliśmy na lnianych, ekologicznych torbach wzory związane z tematem m.in. skarabeusza, maskę grobową lub profilowe popiersie królowej Neferetiti 

      Następnie posililiśmy się na Plantach przy budynku muzeum i zaopatrzeni w słuchawki ruszyliśmy z panią przewodnik na zwiedzanie historycznej części Krakowa. Rozpoczęliśmy od wspaniałej Katedry Wawelskiej z uwzględnieniem krypt królewskich oraz Dzwonu Zygmunta, którego „serca” dotykało wielu z nas, mając nadzieję, że przyniesie nam szczęście. Kolejnym punktem zwiedzania był dziedziniec arkadowy Zamku Królewskiego na Wawelu, gdzie podziwialiśmy piękne, renesansowe krużganki. Dziedziniec jest najbardziej charakterystyczną częścią tej monarszej siedziby. Nie ominęliśmy również pomnika Smoka Wawelskiego. Słuchając o nim legendy, czekaliśmy,będzie zionął ogniem. 

      Później przeszliśmy ul. Floriańską, gdzie zobaczyliśmy miejsce z oknem papieskim i dotarliśmy na Rynek Główny. Tam pani przewodnik zapoznała nas z historią tego miejsca, przekazując różne ciekawostki, np.: że wytyczono go w 1257 roku przy okazji lokowania miasta na prawie magdeburskim, że ma kształt kwadratu o wymiarach 200 x 200 metrów, co daje powierzchnię 40 000 metrów kwadratowych. Rynek w Krakowie był miejscem rozgrywania się wielu bardzo ważnych wydarzeń w historii nie tylko Krakowa, ale całej Polski. To tu 24 marca 1794 r. Tadeusz Kościuszko złożył przysięgę i został powołany na stanowisko naczelnika insurekcji. Na Rynku znajduje się płyta upamiętniająca to wydarzenie. Obecnie również odbywają się tu różne imprezy kulturalne. Rynek Główny to także Sukiennice - perła renesansu polskiego, w których mieszą się liczne kramy z różnorodnymi pamiątkami, dziełami rzemiosła artystycznego i biżuterią.  Zrobiliśmy sobie zdjęcia przy pomniku Adama Mickiewicza i przy Kościele Mariackim. W oczekiwaniu na hejnał z wieży Kościoła Mariackiego poszliśmy na pamiątkowe zakupy. Ostatnim punktem programu w tym dniu był przejazd do miejsca zakwaterowania – Dom Na Kopcu w Kleczy Dolnej. Tam zjedliśmy bardzo smaczną obiadokolację i udaliśmy się do swoich pokoi, by wypocząć i zebrać siły na kolejny dzień. 

      W piątek 26 maja, po śniadaniu, wyjechaliśmy do Wadowic. Tam, podzieleni na grupy, zwiedzaliśmy Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II, w którym mieści się nowoczesne muzeum multimedialne. Przewodnicy w bardzo ciekawy sposób przedstawiali nam wydarzenia z życia naszego Wielkiego Rodaka i patrona naszej szkoły. Przechodząc przez kolejne pomieszczenia, poznaliśmy życie Papieża Polaka "od kołyski do kanonizacji”. Dzięki zgromadzonym eksponatom mogliśmy dowiedzieć się, jak bardzo nasz Papież kochał Polskę, jak swoją miłością do Ojczyzny, jej historii, krajobrazu dzielił się z dziećmi i młodzieżą. Potem udaliśmy się do bazyliki – miejsca chrztu Karola Wojtyły, gdzie podziwialiśmy słynną chrzcielnicę. 

      Kolejnym etapem naszej wycieczki była Jaskinia Nietoperzowa w Jerzmanowicach. Jest to największa jaskinia Jury Krakowsko – Częstochowskiej. W jej wnętrzu podziwialiśmy efektowne nacieki oraz olbrzymie kotły wirowe znajdujące się w stropie. Pan przewodnik powiedział, że wśród innych jaskiń znajdujących się w okolicy, ta wyróżnia się jednym z największych siedlisk nietoperzy, wielkością sal, a także bogatym katalogiem znalezisk archeologicznych. Tu nagrywano także sceny do filmu „Ogniem i mieczem”. Miejsce to zrobiło na wszystkich ogromne wrażenie. 

       Ojcowski Park Narodowy był kolejnym punktem naszej wyprawy. Podczas spaceru z przewodnikiem podziwialiśmy malowniczą Dolinę Prądnika. Mogliśmy tam zobaczyć ostańce skalne o charakterystycznych kształtach i nazwach. Słuchaliśmy o zjawiskach krasowych, podziwialiśmy ruiny zamku w Ojcowie, robiliśmy zdjęcia pięknym formacjom skalnym, Bramie Krakowskiej, Igle Deotymy oraz zatrzymaliśmy się przy Źródełku Miłości.  Po obiedzie zjedzonym w urokliwym miejscu przejechaliśmy do Zamku w Pieskowej Skale, gdzie zachwyciliśmy się wspaniałą budowlą, którą słusznie nazwano perłą na Szlaku Orlich Gniazd. Wnętrza zamku i jego otoczenie służyły jako scenografie do filmów, np. Janosik, Ogniem i mieczem, Pierścień i róża, Stawka większa niż życie... 

      Na koniec naszej wyprawy do Ojcowskiego Parku Narodowego obejrzeliśmy dziw natury, który zachwycił nas swoją majestatycznością - Maczugę Herkulesa 

      Mocno zmęczeni, ale pełni wspaniałych wrażeń i wspomnień wróciliśmy do autokaru i udaliśmy się w drogę powrotną do domu.  

      Polska - nasza Ojczyzna jest miejscem, które zachwyca przyrodą, a historia, która była, jest i będzie jej udziałem, wzrusza i budzi emocje w naszych sercach. 

          

      Irena Nowak – kierownik wycieczki